Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedzielni Tarzani

17 września 1994 | Sport | AŁ

Niedzielni Tarzani

Rozmowa z dr. Wincentym Czarnieckim, prezesem Fundacji im. Jana Pawła II "Serce i Sport"

Fundacja, której pan jest prezesem, przypomina w programowej broszurze, że nasze serca potrzebują ruchu. Takiego zwyczajnego jak spacer z psem, bieg po parku, amatorski tenis. Jednocześnie Fundacja chce nas przestrzec, że jeżeli zapomnimy o naszym sercu, ono nas pokarze zawałem.

Nasze serca nie tylko potrzebują ruchu, one wręcz błagają nas, ludzi żyjących na siedząco, palących papierosy, wpatrzonych w ekrany telewizorów, żebyśmy się opamiętali. Statystyka, nawet ta ogólnie dostępna, jest przecież zatrważająca. W ciągu ostatnich 15 lat Amerykanie zmniejszyli umieralność na choroby układu krążenia o 50 proc. , my natomiast zwiększyliśmy o 40 proc. Resort obrony narodowej zawiadamia z trwogą, że 70 procent rekrutów nie jest zdolnych do służby wojskowej. Dla odmiany służba zdrowia bije na alarm, że nasze dzieci są garbate i koślawe, ich wydolność fizyczna jest niepokojąco mała, jednocześnie są bardzo podatne na irytację, na stres. Rodzice mówią, że to kłębek nerwów. Statystyczny Polak żyje krócej o 10 lat od statystycznego obywatela...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament