Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kropla wody dla ćmy

17 września 1994 | Plus Minus | AG

Kropla wody dla ćmy

Z Amosem Ozem, pisarzem izraelskim rozmawia Anka Grupińska

Zacznijmy, proszę, o d kwestii obrastającej powoli stereotypem -- emocje polsko-żydowskie, czy raczej emocje izraelskie wobec Polski, Polaków.

Istnieje pewna głęboka ambiwalencja emocjonalna, której nigdy nie u dało się nam skorygować. I nie chodzi tu tylko o Polaków i Żydów. Chodzi przede wszystkim o nas samych, o nasz stosunek do przeszłości. Kim tak naprawdę jesteśmy? Mój ojciec byłby zachwycony, gdyby nazywano go Polakiem, kiedy miał 19 lat i mieszkał w Wilnie. Musiał przyjechać tutaj, żeby się stać Polakiem. Często ujawnia się niechęć młodych Izraelczyków wobec pewnych staromodnych zachowań, powierzchownych manier, purytanizmu i dogmatyzmu ideologicznego -- pojęć zakodowanych pod hasłem "polski". Przypuszczam, że nazywając siebie Polakami czy określając pewien typ zachowania jako polski, I zraelczycy, nie tylko ci polskiego pochodzenia, spierają się z czymś, co tkwi w nich samych, czego nie chcą zaakceptować ani też temu zaprzeczyć. Taka wewnętrzna, psychiczna wojna domowa.

Związek między przymiotnikiem "polski" występującym w naszym słowniku a rzeczywistym znaczeniem tego słowa jest dość luźny. Kilka lat temu podsłuchałem w autobusie takie zdanie: "Wiesz, którzy spośród nowych emigrantów są najbardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament