Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba umieć mówić nie

17 września 1994 | Ekonomia | AK

Trzeba umieć mówić nie

Gdy ponad tydzień temu, podczas konferencji prasowej, informował pan o zamiarze o dejścia z funkcji przewodniczącego w Komisji Papierów Wartościowych, nie odpowiedział pan na moje pytanie -- czy jest to rezygancja wymuszona. Czy teraz pan odpowie?

Bez względu na to, co powiem i tak nikt mi nie uwierzy. Ludzie oczekują, że jak ktoś jest na stanowisku, to musi pozostać na nim do końca, aż się spali. A weźmy tylko same posiedzenia Komisji: oznaczało to podejmowanie wielu trudnych decyzji, czasem niewdzięcznych, naruszających czyjeś interesy, finansowe, ale także -- życiowe. To pozostawia pewne o bciążenia psychiczne. To, co się dzieje na rynku, jest niezwykle podniecające, ale czasem przychodzi refleksja, że powinno być jak na zawodach: ktoś przebiega pewien odcinek i przekazuje pałeczkę następnemu.

Decyzję o rezygnacji z funkcji przewodniczącego KPW podjął pan kierując się zapewne wieloma względami. Czy jednym z powodów nie był konflikt ze środowiskiem bankowym? Zawieszając licencję maklerską dyrektorowi zlikwidowanego Domu Maklerskiego Animex Banku, ponieważ nie przekazał on środków pieniężnych na konto CBM Pekao SA razem z papierami wartościowymi, chciał pan udowodnić, że prawo o publicznym obrocie jest ważniejsze, niż prawo bankowe...

W domu maklerskim -- tak.

Ale dom maklerski jest częścią banku. Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament