Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepokoje inwestorów

17 września 1994 | Ekonomia | DW

Przed wyborami w Szwecji

Niepokoje inwestorów

Peter Wallenberg, jeden najbardziej w pływowych przemysłowców szwedzkich ostrzegł władze swojego kraju tak obecne, jak i przyszłe, że jeśli nie zdecydują się na zmniejszenie zadłużenia państwa, to on sam przeniesie siedzibę firmy do bliżej nie o kreślonego kraju. W każdym razie za granicę.

Ostrzeżenie Wallenberga przyszło w kilka dni po tym, kiedy czterech największych eksporterów szwedzkich zaprotestowało przeciwko zapowiedziom dalszego podnoszenia podatków i ostrzegło, że nie zainwestują w Szwecji planowanych 6, 7 mld USD w ciągu najbliższych 5 lat, a wydadzą te pieniądze gdzie indziej. Ci eksporterzy, to ABB, Volvo, Stora i Ericsson.

Szwedzki deficyt budżetowy jest istotnie horrendalny. Obecnie doszedł już do takiego poziomu, że zagraża wiarygodności kredytowej tego kraju. Niemniej jednak wspomniane wypowiedzi były niezwykle dramatyczne jak na szwedzkie obyczaje polityczne. Nigdy dotąd biznes w tak otwarty sposób nie wypowiadał się o polityce gospodarczej rządu.

Rekordowy deficyt

Deficyt budżetowy w Szwecji wynosi dzisiaj ok. 11 proc. PKB, a wzrastające już praktycznie bez kontoroli zadłużenie państwa -- warte jest ok. 100 proc. PKB. Kolejne zwycięstwo lewicy oznacza, że najprawdopodobniej decyzje o u trzymaniu państwa opiekuńczego pozostaną w mocy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament