Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cios ze wschodu

17 września 1994 | Plus Minus | TS

Cios ze wschodu

"Każda z Umawiających się Stron zobowiązuje się nie brać udziału w żadnych porozumieniach z punktu widzenia agresji jawnie dla drugiej strony wrogich". Tak brzmi jeden z artykułów paktu o nieagresji między Polską a ZSRR, zawartego w 1932 roku, złamanego przez Kreml w sierpniu i wrześniu 1939 roku. Tekst tej umowy jest jednym z ponad 170 dokumentów opublikowanych w pierwszym tomie źródłowego wydawnictwa "Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r. w świetle dokumentów. " Przygotowali je pracownicy Wojskowego Instytutu Historycznego.

Tom pierwszy ukazuje powstawanie niemiecko-sowieckiego sojuszu, współpracę wojskową III Rzeszy i ZSRR, przygotowanie do sowieckiej napaści i współdziałanie operacyjne obu napastników na terenie Polski oraz sowieckie oceny zachowania się własnych wojsk i sytuacji na zajętych terenach.

Dokumenty dyplomatyczne pochodzą w większości z drugiej połowy sierpnia 1939 r. Trwały wówczas rozmowy delegacji ZSRR, W ielkiej Brytanii i Francji w sprawie ewentualnej wspólnej akcji przeciw Niemcom. Stalin nie traktował tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament