Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O referendum przy pustej sali

17 września 1994 | Kraj | EC JP

O referendum przy pustej sali

Pozytywnie o inicjatywie, ale krytycznie o sposobie jej wykonania, czyli o dwóch projektach ustaw w sprawie referendum mówiono wczoraj w Sejmie. Projekty, zgłoszone przez posłów z PSL i Unii Pracy, odesłano do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Mała konstytucja oraz ustawa konstytucyjna o trybie przygotowania i uchwalenia konstytucji odwołują się do ustawy o referendum, której do tej pory nie ma. Obowiązująca od 1987 roku ustawa o konsultacjach społecznych i referendum jest przestarzała. Lukę legislacyjną wypełnić ma incjatywa posłów PSL i UP, którzy przygotowali dwa projekty ustaw o zasadach i trybie przeprowadzenia referendum.

Projekt UP dotyczy 3 rodzajów referendum: zwykłego o raz dwóch konstytucyjnych -- przedkonstytucyjnego i ratyfikacyjnego. Projekt PSL obejmuje tylko referendum zwykłe, pozostawiając sprawę referendum konstytucyjnego oddzielnej regulacji prawnej. Referendum zarządza Sejm bezwzględną większością głosów lub prezydent za zgodą Senatu. Lidia Błądek, poseł sprawozdawca peeselowskiego projektu ustawy, zaproponowała, aby rozważyć także możliwość zarządzenia referendum na podstawie wniosku zgłoszonego przez grupę 500 tysięcy obywateli. Zarówno UP, jak i PSL proponują, by referendum przeprowadzano w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, ludowcy dodatkowo w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament