Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność zgromadzeń wedle Trybunału Konstytucyjnego

17 września 1994 | Prawo | PT

Wolność zgromadzeń wedle Trybunału Konstytucyjnego

Na temat wolności zgromadzeń Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się dokonując wykładni ustawy, a nie przy okazji o rzekania o zgodności prawa z konstytucją. Z wiązany był zatem postanowieniami ustawy o zgromadzeniach i prawa o ruchu drogowym. Uchwała TK spotkała się z dużym zainteresowaniem środków przekazu ze względu na jej pośredni związek z czerwcową demonstracją prawicy. Dostrzeżono też jej znaczenie dla ustalenia granic wolności zgromadzeń w polskim systemie prawa ("Rzeczpospolita" z 24 czerwca br. -- "Komitet Helsiński edukuje. Kto manifestował legalnie") . Waga u chwały sprawia, iż konieczne jest szersze zaprezentowanie nie tylko jej tez, ale również sposobu wykładni prawa przedstawionego przez TK w uzasadnieniu.

Miała być liberalna

W sejmowej dyskusji dotyczącej prawa o zgromadzeniach wszyscy podkreślali wolę uchwalenia ustawy liberalnej, zapewniającej maksimum gwarancji dla o bywateli. Optymalne gwarancje praw o bywatelskich nie zależą jednak tylko od woli ustawodawcy, równie ważny jest sposób stosowania ustawy. Właśnie o n wzbudził wątpliwości rzecznika praw obywatelskich po wydarzeniach z czerwca ubiegłego roku, kiedy to zgromadzenie ugrupowań prawicowych miało dość gwałtowny przebieg; interweniowała policja. Wątpliwości rzecznika nie dotyczyły kontekstu politycznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament