Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczeństwo malkontentów

17 września 1994 | Plus Minus | KG

Niemcy: Bogaci i niezadowoleni

Społeczeństwo malkontentów

Krystyna Grzybowska z Bonn

Wobec starszych, samotnie mieszkających pań, rodziny obarczone dziećmi mają minimalne szanse. Dzieci przeszkadzają, hałasują, nie respektują popołudniowej drzemki emerytek i emerytów, są niepożądane i stąd małżeństwa z nieletnimi dziećmi mają ogromne kłopoty ze znalezieniem mieszkania. Jak wykazały badania ankietowe, przeprowadzone przez magazyn "Focus", 35 proc. badanych z zachodniej części Niemiec skarży się na niechęć do dzieci w ich sąsiedztwie. 20 proc. bezdzietnych małżeństw jako powód rezygnacji z potomstwa podaje nieprzyjazny stosunek środowiska do dzieci.

Jednak nie to jest główną przyczyną słabego przyrostu naturalnego w RFN, szczególnie w Niemczech Z achodnich. Blisko 40 proc. ankietowanych jako najważniejszy powód rezygnacji z dzieci podaje obciążenie finansowe. Na dalszych miejscach wymienia się ograniczenie czasu wolnego, zagrożenie dla kariery zawodowej, a także zanieczyszczenie środowiska naturalnego, szczególnie szkodliwe dla organizmu dziecka.

Przeciętna rodzina robotnicza w Niemczech Zachodnich (małżeństwo z dwojgiem dzieci, na utrzymaniu męża) zarabia miesięcznie netto 3080 marek. Daje to trzecie miejsce po Luksemburgu (3731 marek) , Szwajcarii (3560 marek) i Stanach Zjednoczonych (3198 marek) ....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 273

Spis treści
Zamów abonament