Znowu rozbieżności w orzecznictwie
Czy do odliczenia ulgi wystarczy tylko jedna wypłata czy też trzeba ich więcej
Znowu rozbieżności w orzecznictwie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Każda renta nieodpłatna ustanowiona zgodnie z prawem jest podstawą ulgi podatkowej. Umowa renty może być zawarta bez udziału notariusza. Po czterech już wyrokach Sądu Najwyższego jest to bezsporne. Nie było tylko jasności - i nadal jej nie ma - czy taka umowa może być podstawą do odliczeń, jeśli wykonano ją, ze względu na przewidziany czas jej trwania, tylko częściowo.
W wyroku z 29 czerwca 1999 r. (sygn. I SA/Wr 591/99) NSA przyjął, iż nie jest dopuszczalne odliczenie, jeśli w danym roku na podstawie umowy renty zawartej bez udziału notariusza dokonano tylko jednej wypłaty. W innym wyroku, z 28 marca 2000 r. (III SA/177/99), NSA nie miał wątpliwości, że także te pojedyncze można odliczyć. I to stanowisko jest - moim zdaniem - słuszne. Kwestia ta ma duże praktyczne znaczenie, ponieważ przyjęcie, że rację miał NSA w wyroku z 29 czerwca 1999 r., pozwalałoby urzędom skarbowym na podważenie odliczeń, gdy umowy renty zostały zawarte na okres wykraczający poza jeden rok podatkowy, a w danym roku dokonano dopiero jednej, dwu wypłat.
Na dłużej niż rok
Dotychczasowe znane wyroki w sprawie rent, w tym zapadłe w SN, dotyczyły spraw, w których umowy renty nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta