Poletka pana funkcjonariusza
Korupcja osób pełniących funkcje publiczne
Poletka pana funkcjonariusza
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
KRYSTYNA DASZKIEWICZ
Pisząc w "Przywilejach dla skorumpowanych" ("Rz" z 17 maja) o głębokiej patologii związanej z bezkarnością tego zjawiska, nie sądziłam, że niebawem, na tle konkretnej sprawy, znajdzie ona tak wyrazistą ilustrację.
Analizowany w reportażu Pawła Reszki ( "Rz" z 20 czerwca "Jeśli prezes, to brać może" ) problem bezkarności przyjmującego łapówki dotyczył przecież nie tylko decyzji w sprawach o korupcję "kłócących się ze zdrowym rozsądkiem", ale także takich zjawisk z zakresu patologii społecznej jak podziały ludzi na równych i równiejszych, kreowanie niektórych głęboko skorumpowanych osób na święte krowy pozostające poza wszelką odpowiedzialnością, legalizację czynów, które w istocie są przestępstwami, naruszanie poczucia bezpieczeństwa ludzi uczciwych, akceptację cwaniactwa i prywaty.
Szukanie paragrafu
Przypomnijmy krótko sprawę, która legła u podstaw reportażu Pawła Reszki. W 1998 r. przed Sądem Gospodarczym w Legnicy toczył się spór między Marianną K. a Spółdzielnią Mieszkaniową im. Staszica w Lubinie. Spółdzielnia rozwiązała z nią umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta