Może być gorąco
Wynik wyborów prezydenckich po raz pierwszy od 70 lat jest niewiadomą
Może być gorąco
Na tydzień przed głosowaniem znaczna część ankietowanych (według różnych sondaży od 20 do 30 procent) nie wiedziała jeszcze, kogo ma poprzeć. Na zdjęciu: zwolennicy Vicente Foxa z konserwatywnej Partii Akcji Narodowej (PAN).
FOT. (C) AP
MAŁGORZATA TRYC-OSTROWSKA
Meksykanie muszą podjąć trudną decyzję. Albo przedłużą rządy Partii Instytucjonalno-Rewolucyjnej (PRI), która sprawuje władzę od roku 1929, albo 2 lipca zapoczątkują w swym kraju nową erę. Wynik wyścigu do pałacu prezydenckiego tym razem nie jest z góry przesądzony. Według ostatnich prognoz wyborczych na kandydata PRI zamierza głosować około 42 proc. uprawnionych, a na jego głównego rywala o 3 proc. mniej. Tyle wynosi margines błędu. Jeśli Fox przegra o ułamki procenta, to prawdopodobnie zakwestionuje wynik i oskarży rząd o oszustwo. W Meksyku może wówczas zrobić się gorąco.
Programy kandydatów, którzy stoczą w niedzielę decydujący bój, są bardzo podobne. Mniej ubóstwa, mniej korupcji i przestępczości. Więcej demokracji, więcej miejsc pracy, większy wzrost gospodarczy. Wybór okazał się tak trudny, że tydzień przed głosowaniem znaczna część ankietowanych (według różnych sondaży od 20 do 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta