Czwarte zadanie
Czwarte zadanie
VACLAV HAVEL
Czy narody Europy rzeczywiście myślą o sobie per "Europejczycy", czy też może jest to jedynie rodzaj fikcji, w ramach której próbuje się przekuć pojęcie geograficzne w stan świadomości? Pytanie to pojawia się bardzo często w debatach na temat tego, jakiej części swej suwerenności narody-państwa mogą bądź winny się zrzec na rzecz Unii Europejskiej. Wiele osób jest zdania, że jeżeli tożsamość narodowa będzie odsyłana do lamusa w zbyt szybkim tempie, a jej miejsce zajmować będzie ciągle niejako obce i niekoniecznie trwałe poczucie tożsamości europejskiej - to wszystko to nie skończy się zbyt dobrze.
Kiedy zadaję sobie pytanie: "Do jakiego stopnia czuję się Europejczykiem i co wiąże mnie z Europą?", moją pierwszą reakcją jest lekkie zdziwienie faktem, że zastanawiam się nad tym dopiero teraz. Dlaczego nie myślałem o tym dawno temu, w czasach, kiedy zaczynałem odkrywać świat? Czy było tak, gdyż traktowałem swą przynależność do Europy jako kwestię w pewien sposób tytularną, nie mającą większego znaczenia? A może po prostu uważałem swe związki z Europą za oczywiste?
Moja cała przeszłość, moja tożsamość były tak ewidentnie europejskie, że nigdy nie zdarzyło mi się zastanawiać nad tym poważniej. Mało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta