Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Element antyświata

15 lipca 2000 | Plus Minus | GK
źródło: Nieznane

DZIENNIKI LONDYŃSKIE BRONISŁAWA MALINOWSKIEGO

Element antyświata

BRONISŁAW MALINOWSKI (1884 - 1942)

FOT. PWN

GRAŻYNA KUBICA

Bronisław Malinowski pisał dzienniki jako młody człowiek, dobrze się zapowiadający uczony, z przerwami w latach 1906-1917. Decyzja, że nauką, której się poświęci, będzie antropologia społeczna, przyszła stosunkowo późno, wraz z przyjazdem do Anglii. Wczesne dzienniki nigdy nie zostały opublikowane, są złożone przez córkę Helenę Wayne w archiwum London School of Economics and Political Science - uczelni, z którą związał swą zawodową karierę i w której prowadził przez lata niezwykłe i dla wszystkich jego uczestników inspirujące, seminarium.

Część dzienników (pisanych na Nowej Gwinei w czasie badań terenowych) została przetłumaczona na angielski i opublikowana jako "A Diary in the Strict Sense of the Term". Ten intymny zapis przeżyć badacza terenowego, nie pisany z myślą o publikacji, jest chyba książką najbardziej w dziejach antropologii kontrowersyjną, szokującą brakiem hipokryzji i wymierzoną w samego autora szczerością.

Odmiennie niż większość biografów wielkich postaci w naukach społecznych, nie chcę faktami z życia intymnego ilustrować czy wyjaśniać teorii Malinowskiego. Chcę przyjrzeć się jemu samemu, jego geniuszowi, jego ułomnościom,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament