Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karta piękna, lecz kłopotliwa

15 lipca 2000 | Publicystyka, Opinie | PW
źródło: Nieznane

PRAWO

Przywileje, jakie przewiduje Karta Polaka, mogą prowadzić do zadrażnień między Polską a innymi państwami

Karta piękna, lecz kłopotliwa

RYS. TOMASZ NIEWIADOMSKI

PIOTR WINCZOREK

Toczą się obecnie w Sejmie prace nad senackim projektem ustawy o Karcie Polaka i trybie stwierdzania przynależności do narodu polskiego osób narodowości polskiej lub polskiego pochodzenia. Celowość uchwalenia takiego aktu tłumaczona jest przez projektodawców obowiązkiem państwa wobec rodaków, którzy żyją poza granicami Polski stanowiąc część narodu polskiego.

Ustawa ta sprawić ma, czytamy w uzasadnieniu, "że Polacy przyjeżdżający do macierzy będą już na granicy traktowani jak Polacy, a nie cudzoziemcy, jak to się dzieje obecnie". Projektowane rozwiązania "zapewnią rodakom kontakt z ojczyzną, swobodny wjazd do Polski, nieograniczony w czasie pobyt itp.". Karta Polaka "zapewni w zasadzie wszystkie podstawowe prawa, poza szczególnymi, dotyczącymi życia publicznego kraju". Jej projektodawcy zakładają też, że "będzie alternatywą dla wszystkich rodaków, którzy pragną kontaktu z Polską, a nie będą mogli czy też nie będą chcieli skorzystać z prawa do obywatelstwa polskiego, na przykład z powodu zakazu podwójnego obywatelstwa w krajach, w których mieszkają, pracują i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament