Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydarzenia Projekty Produkty

15 lipca 2000 | Nauka i Technika | DN

WYDARZENIA - PROJEKTY - PRODUKTY

Życie spadło z nieba

Pierwsze żywe organizmy nie powstały w oceanach, jak się powszechnie przyjmuje, lecz w atmosferze ziemskiej. Według jednej z nowych koncepcji - wysuniętej przez międzynarodową grupę badaczy - życie zapoczątkowane zostało w znajdujących się w atmosferze kroplach wody wyrzucanych przez rozbryzgujące się fale morskie - informuje "New Scientist". Uczeni uważają, że wraz z molekułami tłuszczu gromadzą się w nich substancje organiczne pochodzące z powierzchni oceanów, z których mogły powstać DNA i proteiny. Reakcje chemiczne, które do tego doprowadziły, zostały wyzwolone przez promieniowanie słoneczne po odparowaniu wody. W latach 50. naukowcom udało się wytworzyć aminokwasy (będące głównym składnikiem białek) w warunkach symulujących praatmosferę Ziemi.

Kłopoty z pamięcią

Kłopoty z pamięcią nie muszą sygnalizować wyłącznie rozwoju choroby Alzheimera - nawet u ludzi w starszym wieku. Specjaliści z Kliniki Zaburzeń Pamięci w Kopenhadze twierdzą, że spośród 785 badanych osób z takimi trudnościami jedynie u 43 proc. potwierdzono podejrzenie, że cierpią na chorobę Alzheimera. Dr Gunhild Waldemar przypomina, że jest ona najczęstszą, ale tylko jedną z odmian demencji. Zaburzenia pamięci mogą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament