Wydarzenia Projekty Produkty
Życie spadło z nieba
Pierwsze żywe organizmy nie powstały w oceanach, jak się powszechnie przyjmuje, lecz w atmosferze ziemskiej. Według jednej z nowych koncepcji - wysuniętej przez międzynarodową grupę badaczy - życie zapoczątkowane zostało w znajdujących się w atmosferze kroplach wody wyrzucanych przez rozbryzgujące się fale morskie - informuje "New Scientist". Uczeni uważają, że wraz z molekułami tłuszczu gromadzą się w nich substancje organiczne pochodzące z powierzchni oceanów, z których mogły powstać DNA i proteiny. Reakcje chemiczne, które do tego doprowadziły, zostały wyzwolone przez promieniowanie słoneczne po odparowaniu wody. W latach 50. naukowcom udało się wytworzyć aminokwasy (będące głównym składnikiem białek) w warunkach symulujących praatmosferę Ziemi.
Kłopoty z pamięcią
Kłopoty z pamięcią nie muszą sygnalizować wyłącznie rozwoju choroby Alzheimera - nawet u ludzi w starszym wieku. Specjaliści z Kliniki Zaburzeń Pamięci w Kopenhadze twierdzą, że spośród 785 badanych osób z takimi trudnościami jedynie u 43 proc. potwierdzono podejrzenie, że cierpią na chorobę Alzheimera. Dr Gunhild Waldemar przypomina, że jest ona najczęstszą, ale tylko jedną z odmian demencji. Zaburzenia pamięci mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta