Kultura poszukiwaczy światła
Jedyną skuteczną bronią w walce z głupotą i złem nadal pozostaje filozoficzny krytycyzm i intelektualna czujność
Kultura poszukiwaczy światła
JANUSZ KAPUSTA
JAROSŁAW MAKOWSKI
Europejczyk tęskni za harmonią. Nie lubi być zaskakiwany. Krzywi się, kiedy sytuacja wymyka się spod jego kontroli. Nie znosi, kiedy otaczający go świat stawia opór i burzy misternie zaplanowane projekty czynienia sobie ziemi poddaną. Nie chce pogodzić się z myślą, iż rzeczywistość to nie tylko to, co może zobaczyć przez swoje ,,szkiełko i oko". Dlatego irytuje się myślą, że być może istnieje coś, czego za pomocą tych narzędzi wytropić, zbadać i do odpowiedniej szuflady włożyć niepodobna.
Europejczyk pyszni się ponadto tym, że dzieje jego kultury znaczą nazwiska Platona, Kartezjusza czy Heideggera, budowle katedr gotyckich, odkrycia geograficzne i naukowe, demokracja i prawa człowieka. Nie omieszka przypomnieć, że osiągnięcia mijającego stulecia, to nie tylko loty na Księżyc, ale także udane próby klonowania zwierząt. Czy w obecnej sytuacji uzasadnione są tak gwałtowne, jak w pierwszej połowie XX wieku, głosy - z jednej strony Husserla, a z drugiej Szestowa - mówiące o kryzysie i upadku kultury europejskiej?
Bo prawdą jest i to, że historię naszego kontynentu znaczą stosy inkwizycji, brak tolerancji i krwawe wojny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta