Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wikingowie na rozdrożu

15 lipca 2000 | Plus Minus | MH

EUROPEJSKI BAROMETR

Kryzys męskiej tożsamości i zagubienie w nowym modelu relacji z kobietami najbardziej dotyka mężczyzn w średnim wieku

Wikingowie na rozdrożu

MARZENA HAUSMAN

ze sztokholmu

Przed kilku laty ONZ zawiesił na drzwiach Szwecji wizytówkę, określającą ten kraj jako najbardziej równouprawnione państwo świata, nagradzając w ten sposób 50-proc. damską reprezentację w rządzie oraz 42-procentową - w parlamencie. Ale nawet w tym damskim raju na ziemi najwyższy na świecie odsetek pracujących kobiet (80 proc.) przynosi do domu pensję o 5 proc. niższą od pensji kolegów (przy identycznych kwalifikacjach i stanowiskach), a szklany sufit dopuszcza do najwyższych funkcji tylko 3 proc. damskiej reprezentacji zawodowej. W tej sytuacji naturalne jest, że kobieca ofensywa trwa nadal.

Nowe wymagania, stojące przed współczesną kobietą, nie są jednak łatwe do spełnienia - pełna sukcesów kariera zawodowa i udane życie rodzinne z gromadką zadbanych dzieci są trudne do pogodzenia. Sukces zawodowy opiera się na powielaniu męskich wzorców, a "wojna płci" zadomowiła się nie tylko w retoryce. Bardziej dramatycznie wygląda jednak sytuacja współczesnego mężczyzny. Szwedzki pisarz, Daniel Ekman, w pierwszym zdaniu męskiego samouczka "En mans bok" (Księga mężczyzny) przedstawia się w ten sposób:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament