Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorsze czasy dla nietrzeźwych kierowców

15 lipca 2000 | Prawo | HF

OBOWIĄZUJE OD 15 LIPCA

 • Gorsze czasy dla nietrzeźwych kierowców
 • Nowe prawa rzecznika Nowelizacja kodeksu karnego

  Gorsze czasy dla nietrzeźwych kierowców

  JANUSZ WOJCIECHOWSKI

  Od soboty znacznie pogarsza się sytuacja prawna nietrzeźwych kierowców, zawisła nad nimi bowiem możliwość orzekania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na zawsze oraz bardzo wysokich nawiązek, nawet do stukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia.

  Tego dnia wchodzi w życie uchwalona 14 kwietnia nowela do kodeksu karnego, a ściślej mówiąc ta jej część, która zaostrza odpowiedzialność kierowców. Pozostała istotna część - uznanie za przestępstwo samego tylko kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości - zacznie obowiązywać 15 grudnia.

  Generalnie zasady odpowiedzialności nie zmieniają się. Nie ma żadnych materialnoprawnych zmian w odpowiedzialności w art. 177 k.k. (wypadki komunikacyjne) ani art. 173 i 174 (katastrofy komunikacyjne). Nadal maksymalna kara, jaka może być wymierzona sprawcy śmiertelnego wypadku spowodowanego w stanie nietrzeźwości, wynosi 12 lat, a nietrzeźwemu sprawcy katastrofy komunikacyjnej - do 15 lat.

  Zmiany dotyczą czterech kwestii: podwyższenia dolnego progu kary; zakazu prowadzenia pojazdów; nawiązki; podania wyroku do publicznej wiadomości.

  Dolny próg podwyższony o

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament