Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będę wiernie realizował Waszą politykę...

15 lipca 2000 | Plus Minus | DS

Z ARCHIWÓW PRL

Prezes TVP Janusz Roszkowski do Wojciecha Jaruzelskiego o sytuacji w środowisku aktorskim

"Będę wiernie realizował Waszą politykę..."

Wśród wielu niezwykłych, lecz powoli odchodzących w niepamięć społecznych reakcji na wprowadzenie w grudniu 1981 r. stanu wojennego, był aktorski bojkot telewizji i radia. Przyłączyła się do niego większość aktorów, w tym wiele czołowych postaci polskiej sceny. Ów wyjątkowy w swoim rodzaju protest trwał przez ponad rok, pomimo różnorakich nacisków i zachęt, gróźb i pokus ze strony władz.

Pomysł podjęcia bojkotu narodził się spontanicznie, a jego znaczny zasięg także nie był wynikiem działania jakiejś formalnej organizacji, lecz zgodności odczuć w środowisku aktorskim oraz godnej uwagi spontanicznej samoorganizacji i międzynarodowej akcji pomocy - czyli solidarności. O motywach, przebiegu i okolicznościach bojkotu można dowiedzieć się z opracowanego przez Andrzeja Romana zbioru wywiadów z aktorami, wydanego po raz pierwszy przez podziemne wydawnictwo MOST, "Komedianci. Rzecz o bojkocie" (1988).

Choć propaganda stanu wojennego próbowała bagatelizować i ośmieszać akcję bojkotu, dla partyjnych przywódców było to zjawisko najwyraźniej nader przykre i irytujące. Dowodem tego jest przedstawiony niżej dokument - list (czy raczej meldunek)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament