Zagadki biografii i kontynuatorzy
W powszechnej świadomości jest nadal nieprzystępnym guru
Zagadki biografii i kontynuatorzy
15 PAŹDZIERNIKA 1999 R. NA BUDYNKU WE WROCŁAWSKIM RYNKU, W KTÓRYM PRZEZ DWADZIEŚCIA LAT MIEŚCIłA SIĘ SIEDZIBA TEATRU LABORATORIUM, ODSłONIĘTO TABLICĘ POŚWIĘCONĄ JERZEMU GROTOWSKIEMU I JEGO TEATROWI
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
RAFAŁ BUBNICKI
Jerzy Grotowski (1933-1999) jest jedynym twórcą polskiego teatru, który jako wielki reformator tej sztuki w XX wieku ma zapewnione miejsce w większości encyklopedii na świecie. Jego nazwisko kojarzone jest z "drugą reformą teatru", która w latach 60. i 70. radykalnie zmieniła sposób uprawiania tej sztuki.
Być może, nie wiedzą jeszcze o tym rzeszowscy radni, którzy w czerwcu zaserwowali Polsce groteskowy spór o nadanie imienia twórcy Teatru Laboratorium jednej z ulic swego miasta, ale dobrze wiedzieli wrocławscy, podejmując we wrześniu 1999 r. uchwałę o ogłoszeniu sezonu 1999/2000 Rokiem Jerzego Grotowskiego. "Rzeczpospolita" patronowała temu przedsięwzięciu.
Żywe i nieznane
15 października 1999 r. minęło czterdzieści lat od rozpoczęcia przez Jerzego Grotowskiego pracy w opolskim Teatrze 13 Rzędów. Tego dnia na budynku we wrocławskim Rynku, w którym przez dwadzieścia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta