Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagadki biografii i kontynuatorzy

15 lipca 2000 | Plus Minus | RB
źródło: Nieznane

ROK GROTOWSKIEGO 1999/2000

W powszechnej świadomości jest nadal nieprzystępnym guru

Zagadki biografii i kontynuatorzy

15 PAŹDZIERNIKA 1999 R. NA BUDYNKU WE WROCŁAWSKIM RYNKU, W KTÓRYM PRZEZ DWADZIEŚCIA LAT MIEŚCIłA SIĘ SIEDZIBA TEATRU LABORATORIUM, ODSłONIĘTO TABLICĘ POŚWIĘCONĄ JERZEMU GROTOWSKIEMU I JEGO TEATROWI

FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ

RAFAŁ BUBNICKI

Jerzy Grotowski (1933-1999) jest jedynym twórcą polskiego teatru, który jako wielki reformator tej sztuki w XX wieku ma zapewnione miejsce w większości encyklopedii na świecie. Jego nazwisko kojarzone jest z "drugą reformą teatru", która w latach 60. i 70. radykalnie zmieniła sposób uprawiania tej sztuki.

Być może, nie wiedzą jeszcze o tym rzeszowscy radni, którzy w czerwcu zaserwowali Polsce groteskowy spór o nadanie imienia twórcy Teatru Laboratorium jednej z ulic swego miasta, ale dobrze wiedzieli wrocławscy, podejmując we wrześniu 1999 r. uchwałę o ogłoszeniu sezonu 1999/2000 Rokiem Jerzego Grotowskiego. "Rzeczpospolita" patronowała temu przedsięwzięciu.

Żywe i nieznane

15 października 1999 r. minęło czterdzieści lat od rozpoczęcia przez Jerzego Grotowskiego pracy w opolskim Teatrze 13 Rzędów. Tego dnia na budynku we wrocławskim Rynku, w którym przez dwadzieścia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament