Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzi na listy

15 lipca 2000 | Prawo | IL

ODPOWIEDZI NA LISTY

Wkład na lokatorskie nie objęty zwolnieniem

Ewa K., Kraków. Nie uprawnia do zwolnienia z 10-proc. podatku od sprzedaży nieruchomości wydanie pieniędzy ze sprzedaży na wkład na mieszkanie spółdzielcze o statusie lokatorskim. Art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) w tym wypadku nie obowiązuje, ponieważ nie wymieniono wśród celów objętych zwolnieniem wkładu na mieszkanie spółdzielcze o statusie lokatorskim; wymienia tylko nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Przepisy podatkowe, zwłaszcza o ulgach, będących wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania, należy interpretować ściśle; wykładnia rozszerzająca jest niedopuszczalna.

Bez znaczenia jest, że prawo do mieszkania spółdzielczego własnościowego zostało sprzedane w związku z ubieganiem się o spółdzielcze mieszkanie lokatorskie w domu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament