Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucyjny pat

15 lipca 2000 | Publicystyka, Opinie | JS

KOSOWO

Interwencja przyniesie efekty, gdy w prowincji ustanowiona zostanie prawdziwa władza polityczna

Konstytucyjny pat

JONATHAN SCHELL

Rok po interwencji NATO w Kosowie w stołecznej Prisztinie odnowę widać na każdym kroku: w odbudowanych domach, w licznych sklepach, które powstają na parterach zrujnowanych budynków, w rozwijającym się życiu kulturalnym i intelektualnym. Tylko w polityce jakikolwiek postęp wciąż napotyka na poważne przeszkody. Polityczny "korek", w jakim znalazło się Kosowo, jest po części wynikiem braku doświadczenia lokalnych partii politycznych. Jednak jego najważniejszy powód to sprzeczność tkwiąca w ONZ-owskiej rezolucji numer 1244, pełniącej w Kosowie rolę tymczasowej konstytucji.

Rezolucja zakłada, że Kosowo jest obszarem pozostającym pod suwerenną władzą Federalnej Republiki Jugosławii i ONZ-owska misja w Kosowie (UNMIK) musi zapewnić prowincji "podstawowy samorząd" przy jednoczesnym "absolutnym przyjęciu zasady suwerenności i integralności terytorialnej FRJ". Biorąc pod uwagę, że chodzi tu o Jugosławię, rządzoną przez oskarżonego o zbrodnie wojenne Slobodana Miloszevicia, a zatem państwo, które usiłowało dokonać ludobójstwa na albańskiej większości w Kosowie, można ów zapis rezolucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament