Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śladami Anny Wazówny

15 lipca 2000 | Moje Wakacje | HM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PRACA KONKURSOWA

Trzy miasta królewskiej siostry

Śladami Anny Wazówny

 • Konkurs: Szlakami Rzeczpospolitej z Pascalem

  Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu rozbudowała księżna Anna Wazówna

  FOT. WOJCIECH SZABELSKI

  Wybierając się w okolice Torunia, warto zainteresować się dwoma zamkami, których historia związana jest z osobą polsko-szwedzkiej księżniczki Anny Wazówny, zesłanej z Krakowa na dalekie Pomorze za wyznanie protestanckie.

  Golub-Dobrzyń leży w południowej części Pomorza, 30 km na wschód od Torunia. Miasto powstało w 1951 roku z połączenia miast Golub i Dobrzyń, odzielonych Drwęcą. Rzeka stanowiła wiele wieków granicę między ziemią chełmińską i dobrzyńską, a w konsekwencji podczas rozbiorów także granicę między Prusami i Rosją. Stąd oba miasta miały różny charakter. W Dobrzyniu mieszkało przed wojną wielu prawosławnych i żydów, w Golubiu głównie ludność niemiecka.

  Miasto słynie dzisiaj z corocznych turniejów rycerskich, które odbywają się w malowniczo położonym średniowiecznym zamku krzyżackim. Architektura zamku jest ciekawym połączeniem zimnych, średniowiecznych, gotyckich wnętrz z wystrojem renesansowym.

  Budowę zamku rozpoczęli w 1295 roku Krzyżacy, miał być siedzibą golubskiego komtura. W czasie wojen polsko-krzyżackich często zamek

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament