Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obsesja bezpieczeństwa

15 lipca 2000 | Ekonomia | MD
źródło: Nieznane

POLSKI RYNEK KAPITAŁOWY

Dlaczego nie powstał szeroki akcjonariat obywatelski

Obsesja bezpieczeństwa

MACIEJ DZIERŻANOWSKI

Do niedawna przedstawiciele KPWiG zdawali się nie dostrzegać pewnych słabości polskiego rynku kapitałowego. W publicznych wypowiedziach wskazywano, że jego obecna konstrukcja i regulacja są optymalne.

Głównych przyczyn małej aktywności rynku dopatrywano się przede wszystkim w jego niedojrzałości, wynikającej z krótkiej historii, w tym nieprzygotowania ewentualnych emitentów i domów maklerskich. W naszej ocenie, regulatorzy polskiego rynku kapitałowego przyjmując, słuszny zresztą, priorytet bezpieczeństwa inwestorów indywidualnych istotnie zaniedbali konieczność dopasowywania konstrukcji i regulacji rynku do potrzeb jego potencjalnych użytkowników. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o publicznym obrocie zdaje się wskazywać na oczekiwaną od dawna zmianę podejścia.

Polski rynek kapitałowy tworzony był odgórnie - na potrzeby publicznych ofert prywatyzacyjnych, w których miały wziąć udział szerokie rzesze indywidualnych, niedoświadczonych inwestorów. Niestety, z wielu powodów zamiar wykreowania szerokiego akcjonariatu obywatelskiego nie powiódł się - w prywatyzacjach w latach 1997-99 inwestorzy indywidualni złożyli przeciętnie ok. 140,5 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament