Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez zaświadczeń ani rusz

15 lipca 2000 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

ANALIZA

Według kodeksu postępowania administracyjnego

Bez zaświadczeń ani rusz

RYS. JACEK FRANKOWSKI

IZABELA LEWANDOWSKA

Podatnicy najczęściej ubiegają się o zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą podatków, a także o swych dochodach i obrotach. Regulują to nadal przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.

Ordynacja podatkowa i rozporządzenie wykonawcze do niej odrębnie normują wydawanie zaświadczeń o wysokości zaległości podatkowych osobom trzecim. Ten rodzaj informacji jest swoistym wyłomem w tajemnicy skarbowej, dopuszczalnym wyłącznie za zgodą podatnika. Ordynacja zobowiązuje też urzędy skarbowe oraz inne organa podatkowe do przekazywania na żądanie wskazanych w jej przepisach osób lub instytucji informacji dotyczących wysokości: nie ujawnionych hipotek ustawowych; zobowiązań zmarłego podatnika; zaległości podatkowych zbywającego przedsiębiorstwo albo jego wyodrębnioną część.

Dziś o tych zaświadczeniach, dla których podstawą jest k.p.a.

Zdarza się, że udzielenie kredytu czy pożyczki kontrahent uzależnia od niezalegania z podatkiem. Istotne jest to zwłaszcza dla prowadzących działalność gospodarczą. Brak czystego konta może nawet postawić pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie firmy, uniemożliwia bowiem uzyskanie niezbędnego kredytu czy zamówienia publicznego. Ustawa z 10...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2062

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament