Szatan ludzkości
Szatan ludzkości
Edmund Szot
Motto: "Głód to szatan ludzkości"
(Stefan Żeromski - "Dzienniki")
Prawdopodobnie od samego początku swojego istnienia człowiek starał się uniezależnić od głodu, a więc i od przypadkowości w zdobywaniu pożywienia. Chyba także wówczas, kiedy nie posiadł jeszcze sztuki uprawiania ziemi i hodowania zwierząt - czyli na etapie myślistwa i zbieractwa - próbował gromadzić zapasy żywności, by zwiększyć swoje szanse przetrwania.
Jednak dopiero dzięki rolnictwu, którego początki określa się na około 8 tys. lat przed naszą erą (w Europie rolnictwo znane jest dopiero od około 5 tys. lat), gromadzenie zapasów żywności mogło przybrać bardziej zorganizowaną formę, ba, nawet okazało się, że teraz już nie wszyscy członkowie plemienia muszą uczestniczyć w dziele zdobywania pożywienia. Rolnictwo stało się tym samym matką dla innych dziedzin wytwórczości człowieka, w tym także dla jego kultury.
Rozwój rolnictwa umożliwił ludzkości uniezależnienie się od klęski głodu, ale nadal było to uniezależnienie się tylko częściowe. Bo warunki klimatyczne, od których w pierwszym rzędzie zależy wielkość produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta