Nie płacił, a wymaga
Odszkodowanie, gdy właściciel uciekł się do samopomocy
Nie płacił, a wymaga
Skoro posiadanie bez tytułu prawnego jest stanem niezgodnym z prawem, to nie można z niego osiągać korzyści prawem chronionych.
Każde posiadanie jest chronione i nie wolno naruszać go samowolnie. Nawet jeśli posiadacz jest w złej wierze, tj. wie, że nie ma np. prawa zajmować nieruchomości, może domagać się od tego, kto naruszył stan istniejący (np. usuwając z nieruchomości), także od właściciela, przywrócenia stanu poprzedniego oraz naprawienia szkody, jaką owym naruszeniem mu wyrządził. Nie oznacza to wcale, że wygra ostatecznie.
Sąd Najwyższy w wyroku z 18 czerwca 1999 r. stwierdził, że odzyskanie przez właściciela przedmiotu najmu w drodze samopomocy (tj. własnym działaniem, bez uciekania się do wyroku sądu, komornika itd.), choć jest bezprawne - bo nikt nie może sam wymierzać sobie sprawiedliwości - nie uzasadnia roszczenia byłego najemcy o odszkodowanie obejmujące zwrot utraconych korzyści.
W tym wypadku chodziło o halę fabryczną, której właścicielem są zakłady. Halę tę wynajęły w 1992 r. dwóm wspólnikom spółki cywilnej. Po ośmiu miesiącach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta