Litewska brama na świat
Miasto odrabia stracony czas po pięćdziesięcioletniej izolacji
Litewska brama na świat
- Święto morza w Kłajpedzie
Muzeum Morskie na terenie starej pruskiej twierdzy Kopgalis
FOT. EWA GŁOWACKA
EWA GŁOWACKA
Przez prawie półwiecze zagraniczni turyści mogli tylko marzyć o zobaczeniu Kłajpedy. Zakaz wstępu dla cudzoziemców skutecznie chronił otoczone rosyjskimi bazami wojskowymi miasto i jeden z największych portów we wschodniej części Bałtyku przed wzrokiem niepożądanych gości.
Od chwili odzyskania przez Litwę suwerenności w 1991 roku gospodarze starają się nadrobić stracony czas, zatrzeć ślady wieloletniej izolacji. Ulice i fasady domów nabierają kolorów, powstają eleganckie restauracje i kawiarnie, galerie i sklepy. Zniknęły sowieckie pomniki, a na miejscu monumentu poświęconego Armii Czerwonej stanął posąg Martynasa Mazvydasa, autora "Katechizmu", wydanej ponad 450 lat temu pierwszej książki w języku litewskim.
Neptun odwiedza miasto
Z roku na rok przybywa także imprez międzynarodowych, przygotowywanych specjalnie, aby przyciągnąć zagranicznych gości. W 1991 roku pierwszy raz po wojnie mieszkańcy mogli celebrować "urodziny miasta". W ostatni tydzień lipca tłumy turystów przybywają na Święto Morza, które rozpoczyna parada
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta