Granice wytycza wykładnia językowa
Sposób interpretacji przepisów podatkowych
Granice wytycza wykładnia językowa
RYSZARD MASTALSKI
Są sytuacje, gdy ustalona w procesie interpretacji norma prawna pozostaje w zgodzie z sensem językowym i wolą ustawodawcy, a jednocześnie jest sprzeczna z konstytucją.
Wykładnia prawa podatkowego powinna kierować się zarówno ogólnymi regułami właściwymi dla całego systemu prawnego, jak i regułami wynikającymi ze specyfiki tego prawa. Ma to znaczenie dla ustalenia funkcji wykładni językowej w prawie podatkowym, zwłaszcza zaś określenia wzajemnych relacji między nią a pozostałymi rodzajami wykładni.
Istota prawna podatku wyraża się w nakładaniu przez władzę publiczną na określone podmioty świadczenia pieniężnego, któremu nie odpowiada wzajemne świadczenie tej władzy. To przesądza o regułach, jakimi powinien kierować się prawodawca, tworząc normy podatkowe. Oparcie tych reguł na istocie prawnej podatku oraz ogólnych zasadach stanowienia prawa nie tylko determinuje osiąganie fiskalnych, gospodarczych i społecznych celów opodatkowania, lecz także w poważnej mierze rzutuje na interpretację prawa podatkowego, zwłaszcza zaś na funkcje, jakie w tej interpretacji spełnia wykładnia językowa.
Podstawowe reguły w konstytucji
Punktem wyjścia dla ustalenia podstawowych reguł tworzenia prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta