Życie po śmierci
Życie po śmierci
ZDJĘCIA SILVIU GHETIE
BOGUMIŁ LUFT
Las kolorowych krzyży wokół kościoła w rumuńskiej wsi Sapanta od dziesięcioleci przyciąga turystów i etnografów. W sercu regionu Maramuresz artysta ludowy stworzył dzieło, które wyraża pełen ironii stosunek Rumunów do śmierci.
Stan Ion Patras, potomek kilku generacji artystów ludowych rzeźbiących w drewnie, wyrzeźbił setki bajecznie kolorowych krzyży nagrobnych. Powstawały one na zamówienie rodzin zmarłych mieszkańców tej gminy. Od 1934 roku Patras umieszczał na krzyżach, prócz płaskorzeźb ilustrujących życie zmarłych, również wierszowane opowiadania, pisane w pierwszej osobie w imieniu zmarłego, który zwraca się do ludzi odwiedzających jego grób.
Tu spoczywam, Stan Toader się nazywam, gdy byłem żywy na świecie, piłem wódkę i wino, wiele rzeczy robiłem, ludziom we wsi pomagałem, budowałem groby na cmentarzu, ale śmierć z nienawiścią szybko i mnie wepchnęła do grobu. Wam, którzy czytacie tekst na tym krzyżu, życzę: żyjcie wiele lat w szczęściu. Mnie życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta