Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perła wśród jodeł

18 sierpnia 2000 | Moje Podróże | RH
źródło: Nieznane

ZWIERZYNIEC

Ordynat Jan Zamoyski sprowadził tu łosie, żubry i tarpany

Perła wśród jodeł

Barokowy kościół św. Jana Nepomucena

FOT. RAFAŁ GUZ

ROBERT HORBACZEWSKI

Tutaj narodziła się miłość Marysieńki i Jana Sobieskiego. Tu bywali Władysław IV, Jan Kazimierz i Michał Wiśniowiecki. Tu Stanisław Staszic pisał "Ród ludzki", a Isaac Singer, Maria Kuncewiczowa, Bolesław Leśmian i Tadeusz Gajcy szukali natchnienia. Wszystkich kusiło to samo. Wspaniały klimat, bór jodłowy, urokliwa architektura i leśne koniki tarpany. Nie bez przyczyny położony wśród Roztoczańskiego Parku Narodowego Zwierzyniec nazwany jest "Perłą Roztocza".

Turyści mają do dyspozycji wspaniałe zabytki, pięć szlaków turystycznych, ścieżki dydaktyczne, trasę rowerową, kąpielisko nad stawami Echo oraz zalew w Rudce. Samo miasteczko jest doskonałą bazą wypadową do wycieczek po Roztoczu.

Żywy teatr przyrody

Dzieje Zwierzyńca związane są z Ordynacją Zamojską - wielkim niepodzielnym majątkiem założonym przez Jana Zamoyskiego, hetmana i kanclerza koronnego. Pod koniec XVI wieku ordynat Jan Zamoyski na świeżo nabytych włościach założył modny wówczas zwierzyniec myśliwski, który ogrodził 30-kilometrowym parkanem. W centrum wybudował osadę myśliwską z okazałym dworem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2090

Spis treści

Regiony Polski - Opolskie

Zamów abonament