Sekrety Robinsona
Pozostałości kwatery Luftwaffe na skraju Puszczy Rominckiej
Sekrety "Robinsona"
Potężne żelbetowe bunkry zachowały się w całości
FOT. ANDRZEJ BIDA
Gołdap. Kilkunastotysięczne miasteczko nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie, położone u wrót Puszczy Rominckiej, jedynego w Polsce kompleksu leśnego o charakterze borealnym (tajgowym). W okolicy Wzgórza Szeskie (276 m wysokości) ośrodki wypoczynkowe. Obfitość flory i fauny. Miejsce internowania 456 kobiet w stanie wojennym - tyle przewodnik po Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie. Nie uświadczysz w nim informacji o pozostałości po wojennej bazie Luftwaffe.
O jej lokalizacji zadecydowały jelenie. W Puszczy Rominckiej było ich pod dostatkiem. Tu marszałek Rzeszy Hermann G?ring w 1935 roku ustanowił łowiecki rekord świata. Ustrzelił "Matadora", którego przypominające konary rosochatego dębu poroże mierzyło prawie dwa metry długości. Być może dlatego znany z myśliwskiej pasji dowódca Luftwaffe zdecydował, by jesienią 1939 roku przenieść tu z równie niedostępnej, lecz mniejszej i uboższej w zwierzynę Puszczy Piskiej kwaterę wojsk lotniczych.
Na peryferiach Gołdapi, we wsi Kumiecie i w lesie o tej samej nazwie - stanowiącym przedsionek Puszczy Rominckiej - wycięto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta