Wspomnienia
- Władysław Ossowski
- Jacek Cesarz
- Frieda Hardin Władysław Ossowski (1925 - 2000)
Król białych kurierów
Władysław Ossowski był jednym z długo zapomnianych bohaterów ostatniej wojny. Działalność w ruchu oporu na terenie sowieckiej strefy okupacyjnej w tragiczny sposób naznaczyła całe Jego życie. Przeżył kilkanaście lat w sowieckich więzieniach, łagrach i na zesłaniu. Do kraju wrócił z Rosji dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wojenne zasługi Władysława Ossowskiego przypomniał po raz pierwszy Tadeusz Chciuk (Marek Celt), który w wydanej w latach osiemdziesiątych w Londynie książce "Biali kurierzy" nazwał go królem białych kurierów.
Władysław Ossowski urodził się 5 listopada 1925 roku we wsi Iwaszkowce leżącej nad przedwojenną granicą polsko-czechosłowacką, a po rozbiorze Czechosłowacji w 1938 roku nad granicą polsko-węgierską. W czerwcu 1939 roku ukończył II klasę gimnazjum w pobliskim Turku. W październiku 1939 roku Emilia Sozańska, Jego nauczycielka ze szkoły podstawowej w Iwaszkowcach, poprosiła Ossowskiego o przeprowadzenie na Węgry przez zieloną granicę grupy polskich oficerów. Ossowski, który świetnie znał przygraniczny teren z młodzieńczych zabaw i wypraw, podjął się tego zadania. Po szczęśliwym dotarciu z oficerami do polskiego konsulatu w Budapeszcie został kurierem i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta