Dziennikarze i nadzorcy
W połowie lat osiemdziesiątych wszechwładza Służby Bezpieczeństwa sięgnęła apogeum. Propaganda, a wraz z nią prasa, radio i telewizja były na pierwszej linii frontu
Dziennikarze i nadzorcy
COLLAGE MIROSŁAW LEKASA
JERZY MORAWSKI
Czterech oficerów MSW zeznających w procesie lustracyjnym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego niejako przy okazji wyjawiło niektóre metody nadzorowania prasy przez SB w latach osiemdziesiątych.
Słowo "nadzorowanie" nie jest przypadkowe. Posłużył się nim Krzysztof Majchrowski, niegdyś zastępca dyrektora III Departamentu MSW, w zeznaniach odczytanych przed Sądem Apelacyjnym (przesłuchany został w domu ze względu na stan zdrowia).
Krzysztof Majchrowski zeznał: "Kontrolą Departamentu III objęta była większość najważniejszych redakcji, dzienników i czasopism centralnych. W przybliżeniu było to około stu redakcji. Nie kontrolowaliśmy czasopism związanych z ówczesna władzą, ÇTrybuny LuduČ i ÇPolitykiČ. Zajmujący się tym Wydział VII Departamentu III liczył piętnastu pracowników, którzy nadzorowali poszczególne redakcje".
Jeden z nadzorców, kapitan SB Zygmunt Wytrwał, obsługiwał - używając terminologii dyrektora Majchrzaka - redakcje "ITD" i "Sztandaru Młodych" w latach 1982 - 1985. Sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta