Listy
MANIERY DEMOKRACJI Do artykułu o savoir-vivrze w Magazynie nr 30 zakradło się - dosyć zresztą powszechne - nieporozumienie wynikające z niezrozumienia różnicy między wzorcami savoir-vivre'u europejskiego i amerykańskiego. W USA przy stole obowiązuje tzw. model bostoński - krojenie całej porcji mięsa przed konsumpcją, jedzenie widelcem trzymanym w prawej ręce, trzymanie lewej ręki na kolanach, a więc pod stołem. W Europie uchodziłoby to za brak dobrych manier.
Trzymanie rąk w kieszeniach oznacza w USA zastanawianie się i nie jest w żadnym wypadku obraźliwe ani nie ma nic wspólnego z obyczajowym rozluźnieniem. Po prostu znaczenie tego gestu jest inne. Jeśli towarzyszę Amerykanom w Europie, doradzam im zaszywanie kieszeni w spodniach, tłumacząc, że w Europie gest trzymania rąk w kieszeni uważany jest za obraźliwy. I odwrotnie, Europejczykom w USA wyjaśniam, że w Stanach gest ten jest oznaką zastanowienia, a więc szacunku dla rozmówcy.
Może w dobie globalizacji należałoby od Polaków, a zwłaszcza polskich specjalistów od savoir-vivre'u, wymagać, aby przestali być eurocentryczni i nauczyli się, że poza Europą panują inne obyczaje i że inne nie oznacza gorsze? Maria Lunderius, Denver, Colorado
PANOWIE SZLACHTA Już we wstępie tekstu w Magazynie nr 26 dowiadujemy się, że ludzie zajmujący się badaniem historii rodzin to "hochsztaplerzy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta