Pozbawić historię siły niszczącej
Rozmowa ze Zbigniewem Gluzą, prezesem Ośrodka KARTA
Pozbawić historię siły niszczącej
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Rz: Jak zaczęła się wasza przygoda?
ZBIGNIEW GLUZA: Jeżeli można tak powiedzieć o swoim życiu... W styczniu 1982 roku zaczęliśmy wydawać "Kartę", gazetkę podziemną, która potem przerodziła się w almanach poświęcony postawom ludzi wobec totalitaryzmu. W 1987 roku redakcja zainicjowała powstanie Archiwum Wschodniego, które stało się dużą instytucją podziemną, dokumentującą losy Polaków w ZSRR. Dla nielicznych ludzi w Polsce, którzy w ogóle o łagrach coś wiedzieli, źródłem byli Czapski, Herling-Grudziński i Sołżenicyn, czyli literatura. My znajdowaliśmy świadków, którzy żyli wśród nas, spisywaliśmy ich relacje i chowaliśmy do różnych tapczanów. Po 1989 roku kontynuowaliśmy działania Archiwum, a "Karta" stała się legalnym pismem, zajmującym się historią XX wieku. Utworzyliśmy fundację, która gromadzi środki na Ośrodek KARTA, gdzie koncentrują się wszystkie wątki naszej działalności.
Kiedy zaczęła się wasza współpraca z Rosjanami?
Po wyjściu z podziemia dowiedzieliśmy się o istnieniu Stowarzyszenia "Memoriał", zajmującego się historią najnowszą, które działało w ZSRR już od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta