Bard z przypadku
Maciej Pietrzyk: Wyśpiewałem sobie córeczkę
Bard z przypadku
"Piosenka dla córki" Macieja Pietrzyka była najważniejszą pieśnią strajku '80 w Stoczni Gdańskiej. Po dwudziestu latach autor napisał o sobie w życiorysie: "bard 'Solidarności'". By być bliżej prawdy, należałoby dodać: z przypadku
FOT. ERAZM CIOŁEK
KAZIMIERZ GROBLEWSKI
Nakrył się marynarką, skulił za popiersiem Lenina i w kilkanaście minut dobrał akordy do anonimowego - jak wtedy myślał - tekstu. Tak powstała "Piosenka dla córki", najważniejsza pieśń strajku '80 w Stoczni Gdańskiej. Po dwudziestu latach napisał o sobie w życiorysie: "bard 'Solidarności'". By być bliżej prawdy, należałoby dodać: z przypadku.
"Piosenka dla córki" nie jest ani nie była przebojem. Nawet w latach 80. znało ją niewielu. Podobnie jak wszystkie inne piosenki strajkowe czy solidarnościowe. Spopularyzowana w filmach "Robotnicy '80" i "Człowiek z Żelaza". Krążyła na podziemnych kasetach. Ale nie mogła się równać popularnością choćby z piosenkami Jacka Kaczmarskiego.
A jednak to właśnie ona była prawdziwą piosenką strajkową. Znana jako piosenka anonimowego autora. Była tak prosta, że napisać mógł ją każdy robotnik w stoczni. Wszyscy tęsknili do swoich dzieci. I o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta