Anglosaski czy kontynentalny
Kontrowersje wokół zmiany ustawy
Anglosaski czy kontynentalny
W Sejmie przygotowywany jest projekt nowej ustawy o rachunkowości, który ma zastąpić przepisy z 1995 r. Przyjęcie tego projektu oznaczałoby diametralną zmianę modelu rachunkowości w Polsce. Nie ma też zgody, czy zawarte w projekcie rozwiązania, zapożyczone z Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, warte są adaptacji w naszych warunkach.
Obowiązująca od 1995 roku ustawa o rachunkowości jest wysoko oceniana przez specjalistów w kraju i za granicą. Została opracowana z uwzględnieniem dyrektyw Unii Europejskiej, spośród których za najważniejszą uważa się Czwartą - mówiącą o ujawnianiu informacji, zasadach i formatach przygotowywanych sprawozdań finansowych. Dlatego można stwierdzić, że dotychczas polski system rachunkowości zaliczany jest do modelu kontynentalnego, który oprócz anglosaskiego należy do mających największy wpływ na proces globalizacji rynków w świecie.
Model kontynentalny
Do głównych przedstawicieli modelu kontynentalnego zaliczamy systemy rachunkowości Francji i Niemiec. Jego nazwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta