Zakuwanie
Zakuwanie
Zakuwania dokonuje się stopniowo. Pierwsze obręcze dziewczynki dostają w wieku pięciu lat. Później obręczy przybywa. Wtedy szybciej zanikają mięśnie, osłabia się kręgosłup. Jednocześnie rośnie odszkodowanie za utracone zdrowie. Tekst i zdjęcia GRZEGORZ TORZECKI
"KOBIETY-ŻYRAFY" należą do jednej z grup plemienia Karenów - Padaung. Mieszkają na północno-wschodnich obrzeżach Birmy graniczących z Tajlandią. Przez swoich sąsiadów, plemię Shan, zwani są "długoszyimi Karenami".
Nikt nie wie, skąd się wziął zwyczaj zakuwania szyi kobiety w mosiężne obręcze, ważące od 8 do 22 kilogramów. Istnieją dwie teorie na ten temat.
Według jednej z nich Karenowie, od setek lat narażeni na wojny i potyczki, w wyniku których zmuszani byli do częstego przesiedlania się, zaczęli szukać sposobów na ochronę plemiennych precjozów. Wykonane ze złota, srebra lub miedzi przedmioty trudno było ukrywać lub przenosić z miejsca na miejsce. Postanowili je więc przetopić na pierścienie i zawiesić na szyjach swoich kobiet, powierzając skarby ich opiece.
Druga teoria utrzymuje, że chodziło o to, aby wygląd kobiety uczynić tak dziwnym, aby nie była ona przedmiotem pożądania dla mężczyzn z innych plemion.
Nie znane mi są preferencje i kanony piękna sąsiadów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta