Węglowy kartel
Ręczne sterowanie cenami
Węglowy kartel
RYS. ROBERT DĄBROWSKI
BARBARA CIESZEWSKA
W dyskusji na temat przyczyn wysokiej inflacji nie pojawił się do tej pory problem cen węgla. A mają one, co oczywiste, znaczny wpływ na cenę energii, a więc także towarów i usług.
Na świecie ceny węgla spadają, to samo dzieje się z cenami polskiego węgla w eksporcie. W kraju natomiast, w ciągu pół roku, ceny węgla wzrosły o 11,1 proc. Rosną one, mimo że nadal na rynku krajowym mamy nadmiar węgla. Najszybciej rosną ceny węgla przeznaczonego dla energetyki. Reforma górnictwa miała polegać na dostosowywaniu go do mechanizmów rynkowych, taką też nosi oficjalną nazwę. Tymczasem Ministerstwo Gospodarki metodą ręcznego sterowania zastąpiło podstawowy w gospodarce rynkowej mechanizm kształtowania cen. Tłumaczy się to trudną sytuacją reformowanego górnictwa.
Spółki się dogadały
Rozpoczęcie przed dwoma laty przez koalicję AWS - UW reformy górnictwa jest wielką zasługą tego rządu, to bezsporne. Poprzednia koalicja SLD - PSL nie zrobiła w tej materii prawie nic. W ostatnich dwóch lat zrobiono wiele, szczególnie w sferze technicznej (koncentracja wydobycia). Likwiduje się też kopalnie bez szans na rentowność, a dzięki atrakcyjnemu górniczemu pakietowi socjalnemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta