Czy Rosja przeżyje XXI wiek?
RYS. MAREK ADAMIK
Nie jesteśmy częścią europejskiego domu. Jesteśmy inni - lepsi czy gorsi - ale zupełnie inni
Czy Rosja przeżyje XXI wiek?
Wiktor Jerofiejew
Wieniedikt Jerofiejew - noszący to samo nazwisko co ja, autor wydanego w "samizdatach" bestselleru lat 70. "Moskwa - Pietuszki" - jest w Polsce bardzo lubiany. Po swojemu, ja też go lubię, ale im dalej, tym coraz mniej. Wieniedikt przedstawił w swoim utworze paradoksalną sytuację: zderzył ze sobą niezwykłą trzeźwość, jasność umysłu człowieka pijanego z pijaną głupotą ludzi trzeźwych i do tego w warunkach sowieckich, gdy podobne paradoksy były już czymś na granicy skandalizującego, dysydenckiego wybryku. Społeczny eskapizm alkoholika był oczywistym wyzwaniem.
Wartości
Od tamtej pory minęły czasy, które pod względem tempa dokonujących się przemian nie mają sobie równych w historii Rosji. Alkoholowe wartości Wieniedikta z jego "samizdatowej bomby" stały się hamulcem. Kraj nie znalazł w sobie dość sił, aby dokonać realnych reform, ponieważ te same narodowe wartości, wysławiane i wyśpiewane przez Wieniedikta, okazały się czymś skierowanym przeciwko samym podstawom normalnej cywilizacji. Lenistwo, pobłażliwość dla złodziejstwa, tumiwisizm, pogarda dla pracy, podejrzliwość, swoista rozwiązłość, chytrość i półkryminalne cwaniactwo, typowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta