Graj, szatanie
Prawnokarna ochrona sumienia i wyznania a działalność satanistów
Graj, szatanie
JACEK FRANKOWSKI
RAFAŁ PAPRZYCKI
Trzeba odróżnić działanie prowokacyjne, obrażające czyjeś uczucia od korzystania z wolności sumienia przez publiczną prezentację odmiennych poglądów.
Trudno to wyjaśnić, choć łatwo zauważyć, że diabeł jest często symbolem i przesłaniem zespołów rockowych, prezentujących zwłaszcza różne odmiany muzyki metalowej. Nie ma jednak nic bardziej błędnego niż stwierdzenie, że heavy metal nierozerwalnie łączy się z kultem zła. Niejednokrotnie takie zespoły jak "Megadeth", "Iron Maiden" czy polski zespół "Turbo" stawały się obiektem niesłusznych oskarżeń o propagowanie tego typu kultu. Świadczy to o skłonności ludzi do formułowania ocen na podstawie pobieżnej obserwacji i emocji, bez analizy i przemyśleń. Analiza postaw kojarzonych z satanizmem musi dotyczyć istoty twórczości zespołów heavy metalowych. Prezentowane treści są bardzo różne - od śmiesznie brzmiących pieśni ku czci diabła aż po rozważania wręcz filozoficzne. Tego typu image w znakomitej większości to tylko poza przyjmowana z powodów komercyjnych dla zwiększenia atrakcyjności zespołu i należy na to patrzeć z dystansem. Być może właśnie taki stosunek twórców do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta