Dużo programów, mało pieniędzy
Studenci apelują do parlamentarzystów
Dużo programów, mało pieniędzy
Wyrównywanie szans jest jednym z celów reformy edukacji. Działania rządu, ciągle za małe w stosunku do potrzeb, są wspomagane przez organizacje pozarządowe. Podstawowym problemem jest brak pieniędzy na ten cel. Resort finansów nie uruchomił na przykład dotychczas rezerwy 30 mln zł na stypendia dla wiejskich uczniów, którzy podjęli naukę w szkołach kończących się maturą. A jak przewidywało Ministerstwo Edukacji Narodowej, pieniądze te miały wystarczyć w przybliżeniu na sto tysięcy stypendiów, czyli dla co trzeciego ucznia liceum lub technikum pochodzącego ze wsi.
Absolwenci wiejskich podstawówek byli informowani o możliwości uzyskania stypendium jeszcze w maju, gdy podejmowali decyzje o wyborze szkoły, ponieważ mogło to zaważyć na ich wyborze. Chodziło o to, by zamiast do zawodówki poszli do pełnej szkoły średniej. Jak wynika z "Diagnozy społecznej 2000" - raportu z badań sondażowych na temat warunków i jakości życia oraz społecznego odbioru czterech reform systemowych pod redakcją Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka - główną przeszkodą w kształceniu dzieci jest brak pieniędzy, na co wskazało 46 proc. badanych. Przy czym im mniejsza miejscowość, tym częściej wskazuje się tę barierę; na wsi zrobiło to aż 53 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta