Z szacunkiem dla aktu wykonawczego
Konstytucyjne warunki wkraczania w prawo własności
Z szacunkiem dla aktu wykonawczego
IZABELA LEWANDOWSKA
Własność należy do praw i wolności ekonomicznych gwarantowanych przez ustawę zasadniczą. Konstytucja ustanawia też szczególne warunki ograniczania tego prawa. Sposób ich rozumienia może budzić wątpliwości, o czym świadczy dyskusja zorganizowana 18 października 2000 r. przez rzecznika praw obywatelskich.
Wśród uczestniczących w niej wybitnych naukowców i praktyków przeważał pogląd, że ograniczenia w prawie własności mogą określać nie tylko ustawy, ale i przepisy podustawowe, w tym tzw. akty prawa miejscowego. Jeśli bowiem spełniają warunki formalne określone w konstytucji, "spływa na nie splendor ustawy" - jak określiła to sędzia Sądu Najwyższego Helena Ciepła we wprowadzaniu do dyskusji. Dyskusja wykazała konieczność rozważenia pewnych kwestii natury ogólnej, kwestii teoretycznych dotyczących systemu źródeł prawa ustanowionego w konstytucji, upoważnień ustawowych, miejsca aktów wykonawczych w tym systemie.
Temat ten został podjęty z powodu licznych skarg napływających do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących ograniczeń praw własności przez akty prawne nie mające rangi ustawy. Chodzi o rozporządzenia wykonawcze, a także tzw. akty prawa miejscowego.
Ograniczenia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta