Pasożytniczy układ interesów
Pasożytniczy układ interesów
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
ANTONI Z. KAMIŃSKI
Łatwo dostrzec, iż państwo polskie ulega przyspieszonemu procesowi degradacji. Jeżeli trend ten utrzyma się, to w niedalekiej przyszłości czeka nas głęboki kryzys społeczno-polityczny. Jego objawy są widoczne. Jedną z pierwszych zmian, jakie powinno się przeprowadzić, jest zmiana ordynacji wyborczej.
Nie jest to warunek wystarczający, ale konieczny, by stworzyć strukturę polityczną zdolną do przygotowania i wdrożenia programu naprawy.
Najbardziej rzucająca się w oczy różnica między porządkiem politycznym zbudowanym na bazie ordynacji większościowej a porządkiem na bazie proporcjonalnej polega na tym, że w pierwszym przypadku liczba partii zmierza do dwóch, w drugim natomiast jest ich - zależnie od wysokości progu oraz wielkości okręgów wyborczych - od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, jak to miało miejsce w Polsce w latach 1991 - 1993. Ma to istotny wpływ na sposób formowania się idei interesu publicznego.
Inne różnice to większa proporcjonalność przedstawicielstwa parlamentarnego w warunkach OP, oraz większa stabilność, skuteczność i odpowiedzialność rządów w warunkach modelu większościowego.
Większościowa integruje,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta