Droga na skróty
Droga na skróty
MICHAŁ PŁACHTA
Poszukiwany listem gończym Ryszard Bogucki został sprowadzony z Meksyku do Polski. Jest to niewątpliwie sukces organów ścigania. Nikt im nie odbierze zasługi w tym względzie. Jednak zastosowany w tej sprawie sposób sprowadzenia go do kraju nakazuje bardziej skrupulatną, a być może także krytyczną ocenę z punktu widzenia obowiązujących unormowań i istniejących instytucji prawnych.
Punktem wyjścia dla oceny zarówno samej procedury sprowadzenia Boguckiego, jak i postępowania organów meksykańskich i polskich jest zagadnienie wydawania przestępców w stosunkach między państwami. Ocena ta musi uwzględniać co najmniej dwa elementy: suwerenność obu zainteresowanych państw i coraz bardziej powszechnie uznawaną i uniwersalną ochronę praw człowieka (w tym wypadku oskarżonego, który miałby zostać przemieszczony między państwami). W odróżnieniu od terminologii przyjętej w prawie ekstradycyjnym, gdzie mówi się o "państwie wzywającym" i "państwie wezwanym", tu należałoby mówić odpowiednio o "państwie pobytu", czyli kraju, na którego terytorium oskarżony aktualnie przebywa, oraz "państwie ścigania", czyli kraju podejmującym kroki w celu postawienia oskarżonego przed swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta