Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 24 stycznia 2001 r. (sygn. akt I KZP 47/2000)
26 stycznia 2001 | Orzecznictwo | SN
Sąd Najwyższy - Izba Karna
Uchwała z dnia 24 stycznia 2001 r. (sygn. akt I KZP 47/2000) Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w sprawie R. G. i M. Cz. po rozpoznaniu, przekazanych na podstawie art. 441 §1 k.p.k., przez Sąd Okręgowy w Poznaniu, postanowieniem z dnia 10 października 2000 r. zagadnień prawnych wymagających zasadniczej wykładni ustawy:
Czy w postępowaniu prowadzonym po uchyleniu wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania osoba najbliższa dla oskarżonego ma prawo do odmowy zeznań (art. 182 § 1 k.p.k.), mimo że przed rozpoczęciem pierwszego zeznania na rozprawie toczącej się pierwszy raz przed sądem I instancji z prawa tego nie skorzystała i złożyła zeznania (art. 186 § 1 k.p.k.)? W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pierwsze pytanie -
Czy w takiej sytuacji możliwe jest ujawnienie na rozprawie zeznań złożonych poprzednio przez tą osobę przed sądem i w postępowaniu przygotowawczym, a jeżeli tak to na jakiej podstawie prawnej winno to nastąpić ? uchwalił udzielić następujących odpowiedzi:
Świadek uprawniony do odmowy zeznań na podstawie art. 182 § 1 k.p.k. może korzystać z tego prawa także po rozpoczęciu pierwszego zeznania na pierwszej rozprawie przed sądem pierwszej instancji, z tym że w razie złożenia takiego oświadczenia po tym terminie, poprzednio złożone zeznania tego świadka mogą służyć za dowód i być odtworzone (art. 286 § 1...
Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta