Potrzeba zadośćuczynienia
Potrzeba zadośćuczynienia
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI
Toczy się wciąż dyskusja wokół książki "Sąsiedzi" Jana Tomasza Grossa, która po 60 latach rzuciła snop światła i wydobyła z zapomnienia bestialskie wymordowanie w czasie wojny żydowskiej ludności miasteczka Jedwabne. Niestety, debata zaczyna zmierzać w fałszywym kierunku.
Żadnemu narodowi nie przychodzi łatwo przyznać się do czynów, które okrywają go hańbą. Jest rzeczą ludzką, że skłonni jesteśmy pamiętać krzywdy, których sami doznaliśmy, a nie chcemy pamiętać zła wyrządzonego przez nas innym. Instynkt samoobronny każe nam podawać w wątpliwość nawet fakty bezspornie udowodnione, szukać okoliczności łagodzących, oczyszczać własne sumienie, przerzucając odpowiedzialność na innych.
Duma i wstyd
Nie chodzi przecież o to, czy w Jedwabnem wymordowano 1500 czy tylko 900 Żydów. Nie jest rzeczą najważniejszą czy motywem morderców była chciwość, czy chęć odwetu za kolaborację Żydów z okupantem sowieckim. I nie to jest najistotniejsze, czy prof. Jan T. Gross pominął jakieś ważne źródło, opuścił zdanie w cytowanym dokumencie albo nie uwzględnił zeznania jednego świadka.
W świetle nie jednej i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta