Komandytowo-akcyjne: powstanie pierwotne i wtórne
Komandytowo-akcyjne: powstanie pierwotne i wtórne
- Poprzednie odcinki Spółka komandytowo-akcyjna (spółka K.A.) jest nowym typem spółki wprowadzonym do polskiego prawa przez kodeks spółek handlowych.
Z definicji ustawowej wynika, że jest to spółka osobowa, której konstytutywnymi cechami są: cel polegający na prowadzeniu przedsiębiorstwa pod własną firmą oraz występowanie w niej dwóch kategorii wspólników: co najmniej jednego, który wobec wierzycieli za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia, i co najmniej jednego będącego akcjonariuszem. Spółka K.A. może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 k.s.h.).
Pojęcie "przedsiębiorstwo" użyte w definicji spółki K.A. należy rozumieć w znaczeniu funkcjonalnym, tj. jako prowadzenie określonej działalności gospodarczej. K.s.h. nie stawia żadnych dodatkowych wymogów co do rozmiaru, zakresu ani celu prowadzenia przedsiębiorstwa. Firma spółki K.A. powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie: "spółka komandytowo-akcyjna"; dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "S.K.A.".
Szczególne
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta