W sprawie reformy samorządowej
W sprawie reformy samorządowej
Reforma samorządu terytorialnego jest od 1990 roku stale powracającym tematem dyskusji politycznych w naszym kraju. Nikt nie może zaprzeczyć, że kształt ustroju samorządowego Polski należy do najważniejszych kwestii w zakresie przebudowy państwa, demokratyzacji i decentralizacji jego struktur. Obecne samorządy gminne zostały powołane do życia ustawą samorządową z 1990 roku, po blisko pięćdziesięcioletniej przerwie w ich działalności spowodowanej przez ustawodawstwo komunistyczne.
Stąd wprowadzaniu samorządów towarzyszyło wiele nadziei, ale także obaw, czy nasze społeczeństwo dorosło do samorządności, czy samorządy będą w stanie wywiązać się z narzuconych im obowiązków. Te obawy rzutowały na ograniczony zakres ówczesnych reform, a co gorsza, również na tempo przekazywania dotychczasowych uprawnień administracji rządowej samorządom. Przyczyny tych oporów były różne, np. opór części środowisk nauczycielskich i administracji oświatowej uniemożliwił realizację ustawowego zapisu dotyczącego przekazania szkolnictwa podstawowego gminom. Generalnie na stosunek poszczególnych rządów III Rzeczypospolitej do samorządów decydujący wpływ miały środowiska niechętne radykalnej decentralizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta